Maria Montessori

Maria Montessori (1870-1952) była włoską lekarką i pedagożką, która poświęciła swoje życie zrozumieniu tego, jak dzieci rozwijają się społecznie, intelektualnie i fizycznie. Prowadząc obserwacje na całym świecie, odkryła uniwersalne wzorce rozwojowe, które można znaleźć u wszystkich dzieci, niezależnie od kultury czy epoki w której żyją.

Jako jedna z pierwszych kobiet, które otrzymały dyplom lekarza we Włoszech, szczególnie interesowała się rozwojem człowieka w zakresie pediatrii i psychiatrii. Swoją pasję rozwijała na początku kariery asystując w poradni dla dzieci nietypowo rozwijających się. Później kierowała Szkołą w Rzymie dla dzieci z fizycznymi, umysłowymi i emocjonalnymi wyzwaniami. W tym czasie wykładała w całej Europie na temat potrzeb uczniów i ich wartości dla przyszłości naszych społeczeństw. Podstawą jej nauki było to, że dzieci mają umiejętność samodzielnego odkrywania prawd o sobie i o świecie, co prowadzi je do pogłębiania doświadczenia procesu uczenia się. Tym samym buduje to w nich miłość do nauki jako samodzielnego aktu budowania wiedzy i rozwiązywania problemów.

W 1907 roku powierzono jej opiekę nad grupą dzieci z rodzin o niskich dochodach. Zaczęła tam dostrzegać znaczenie pozytywnego, opiekuńczego środowiska, które zmienia się wraz z potrzebami rozwojowymi dziecka. Obserwując dzieci i ich reakcje na otoczenie, widziała, jak wykazują zdolności i zainteresowania przekraczające jej oczekiwania. Dlatego też, rozpoczęła projektowanie materiałów dla „środowiska Montessori”. Materiały te odzwierciedliły konkretną, fizyczną reprezentację pojęć i umiejętności, do których uczenia się dzieci są naturalnie motywowane w toku rozwoju.

Montessori przeprowadziła swój pierwszy międzynarodowy kurs szkoleniowy we Włoszech w 1913 roku. Następnie swój pierwszy amerykański kurs szkoleniowy w Kalifornii w 1915 roku. Przedstawiając swoją wizję na całym świecie, poczuła, że nadszedł czas, aby zapewnić jakość i integralność tego, co było przekazywane na jej szkoleniach. Z tego powodu założyła Association Montessori Internationale (AMI) w 1929 roku. Dziś AMI nadal wspiera jakość kształcenia nauczycieli na całym świecie.

Maria Montessori była wizjonerką, której nie dało się łatwo zniechęcić wieloma wyzwaniami, z jakimi musiała się zmierzyć w swojej karierze. Dużo podróżowała, wykładając i nauczając w całej Europie, Indiach i Stanach Zjednoczonych. Za swoje wysiłki została doceniona przez pedagogów, psychologów i ówczesnych przywódców politycznych. Wśród jej współpracowników byli tacy ludzie jak Anna Freud, Erik Erikson, Mahatma Gandhi, Alexander Graham Bell i Jean Piaget.
Dzięki swoim osiągnięciom była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla w 1949, 1950 i 1951 roku i do śmierci kontynuowała pracę, uczyła i pisała. W ciągu ostatnich stu lat dzieci na całym świecie skorzystały z tego podejścia edukacyjnego, które wspiera, pielęgnuje i chroni ich naturalny rozwój.